понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe sztachety inaczej po prostu żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków spełniają role ogrodzenia, niemniej jednak często służą i za dekoracje. Zazwyczaj takie ogrodzenia z Winylu sadzi się w słonecznych miejscach, w których w mgnieniu oka rosną oraz mocno się zagęszczają. Co niemiara powabu maja również takie rosnące ogrodzenia, jakie wiodą poprzez cieniste zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści z prześwitująca tu i ówdzie gmatwanina gałązek bądź kwiatami komponują przyciągające spojrzenie obrazki, zaś ożywcza wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , powoduje że nawet mały spacer nieopodal takiego ogrodzenia wycisza a także uspokaja.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę role takiego ogrodzenia, warunki jakie panują w skwerze, również nasze upodobania i czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko również ekspansywnie rozkwitają, niemniej jednak wymagają także mnóstwo miejsca. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia z PCV zdołają być niezwykle wysmukłe, jednakże powinno się je regularnie przycinać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się myśleć, gdyż takie ogrodzenie zakłada się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi czas mniejszych opadów,
•ekspresowo rośnie,
•cyklicznie podcinany ładnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek komponuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią świetnie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony widocznej, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Niezmiernie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia Winylowe stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki oraz ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy sporo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe plot było niezwykle wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий